Latest News‎ > ‎

2018 Fun Run Results

posted Apr 19, 2018, 12:28 PM by Greg Shull   [ updated Apr 19, 2018, 3:26 PM ]
The official results are in for the 13th Annual Cleveland County Schools Fun Run. This year’s Fun Run was held at Shelby High School and thanks to the help of many volunteers, the students were able to have an enjoyable race experience in front of a captive audience of family, school staff members, and various other supporters.

Students ran in both a half-mile and two-mile competitions. Sadie Oliver of Shelby Intermediate took the overall win for females in the two-mile race while Damon Cook of Shelby Intermediate was the overall winner for males. Georgia Cruise of West Elementary took the overall win for females in the half-mile race and Kaiden Byers was the fastest male.

Top placements are as follows. Event pics can be found at the bottom of this article.


Two-mile Race Females

Overall Winners 

  • 1st-Sadie Oliver of Shelby Intermediate
  • 2nd-Morgan Setzer of Springmore Elementary
  • 3rd-Anna Schweppe of Shelby Intermediate

Kindergarten

  • 1st-Ada Morgan of Jefferson Elementary
  • 2nd-Zoe Farmer of Bethware Elementary

1st Grade

  • 1st-Jasmin Munoz of James Love Elementary
  • 2nd-Jacey-Grace Raduly of Boiling Springs Elementary
  • 3rd-Farrah Famer

2nd Grade

  • 1st-Alyvia Berkowitz of Jefferson Elementary
  • 2nd-Alana McDaniel of Grover Elementary
  • 3rd-Elyna Phongsa of Bethware Elementary


3rd Grade

  • 1st-Grace Hodge of Union Elementary
  • 2nd-Leah Crowell of North Elementary
  • 3rd-Zoey Glover of Marion Elementary


4th Grade

  • 1st-Cooper Bridges of Jefferson Elementary
  • 2nd-Olivia Carrillo of North Elementary
  • 3rd-Catelyn Bailey of Springmore Elementary

5th Grade

  • 1st-Cadence Setzer of Springmore Elementary
  • 2nd-Sarah Breen of Fallston Elementary
  • 3rd-Hannah Huffstetler of Washington Elementary

 

Two-mile Race Males

Overall Winners 

  • 1st-Damon Cook of Shelby Intermediate
  • 2nd-Graham Warlick of  Fallston Elementary
  • 3rd-Grady Morgan of Shelby Intermediate

Kindergarten

  • 1st-Brooks Walker of Jefferson Elementary
  • 2nd-Grabriel Miller of Washington Elementary
  • 3rd-Blayre Mitchell of Bethware Elementary

1st Grade

  • 1st-Landon Wilson of Bethware Elementary
  • 2nd-Cruz Scott of Jefferson Elementary
  • 3rd-Andrew Harris of Boiling Springs Elementary

2nd Grade

  • 1st-A’Mon Parker of Bethware Elementary
  • 2nd-Jaxon Chapman of Bethware Elementary
  • 3rd-Kai Frishmuth of North Elementary


3rd Grade

  • 1st-Landon Hogston of Springmore Elementary
  • 2nd-Joel Cook of Jefferson Elementary
  • 3rd-Eli Morgan of Jefferson Elementary


4th Grade

  • 1st-Joseph Williams of West Elementary
  • 2nd-Drew Dixon of Jefferson Elementary
  • 3rd-Colton Willyoung of Bethware Elementary

5th Grade

  • 1st-Gavin Cutler of Kings Mountain Intermediate
  • 2nd-Jameson Brown of Fallston Elementary
  • 3rd-Hayden Mills of Kings Mountain Intermediate


Half-mile Race Females

Kindergarten

  • 1st-Georgia Cruise of West Elementary
  • 2nd-Tallula Sharp of Jefferson Elementary
  • 3rd-Anita Soto of Union Elementary

1st Grade

  • 1st-Millie Barbee of Jefferson Elementary
  • 2nd-Avalina Richardson of Union Elementary
  • 3rd-Asia Abraham of Washington Elementary

2nd Grade

  • 1st-Avery Cruise of West Elementary
  • 2nd-Jasmine Suarez of East Elementary
  • 3rd-Serenity Derrick of Grover Elementary


3rd Grade

  • 1st-Makenzie Sanders of Marion Elementary
  • 2nd-Kaitlyn Hastings of Washington Elementary
  • 3rd-Ta-Nya Cofield of Marion Elementary


4th Grade

  • 1st-Aiyanna Ross of James Love Elementary
  • 2nd-Madison Hastings of Washington Elementary
  • 3rd-Addison Champion of Springmore Elementary

5th Grade

  • 1st-Brook Wasman of Kings Mountain Intermediate
  • 2nd-Kayleigh Greene of Fallston Elementary
  • 3rd-Alexa Jones of Kings Mountain Intermediate

 

Half-mile Race Males

Kindergarten

  • 1st-Kaiden Byers of Marion Elementary
  • 2nd-Isaiah Camp of Marion Elementary
  • 3rd-Juan Tinoco of North Elementary

1st Grade

  • 1st-London Cornwall of Fallston Elementary
  • 2nd-Devin Hord of West Elementary
  • 3rd-Brian Buttrick of Fallston Elementary

2nd Grade

  • 1st-Bryce Wellmon of Fallston Elementary
  • 2nd-Jaharie Linder of Marion Elementary
  • 3rd-Wyatt Leonhardt of Fallston Elementary


3rd Grade

  • 1st-Brock Melton of Springmore Elementary
  • 2nd-Bryson Brown of James Love Elementary
  • 3rd-Lathan Peeler of Casar Elementary


4th Grade

  • 1st-Romeo Sanders of Marion Elementary
  • 2nd-Geocarlo Arce of Marion Elementary
  • 3rd-Bly Borders of Jefferson Elementary

5th Grade

  • 1st-Tony Hawk of Shelby Intermediate
  • 2nd-Isaiah Wood of Kings Mountain Intermediate
  • 3rd-Joshua Woods of Shelby Intermediate

 

Comments